• Γεια χαρά Επισκέπτης
  • Εμφάνιση μη αναγνωσμένων μηνυμάτων από την τελευταία επίσκεψη.
  • Αποστολέας Θέμα: Autocom.., Νεα Ενδοσυνεννοηση  (Αναγνώστηκε 2312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
    • Total likes: 40
    • Φύλο: Άντρας
    • Ζησε σημερα αυτα που δεν θα μπορεις να ζησειςαυριο
      • http://scottyfjr.wordpress.com/
    Autocom.., Νεα Ενδοσυνεννοηση
    « στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 10:59:42 μμ »
  • Publish
  • Active Plus Duo ...ειναι το νεο μοντελο που απεκτησα προσφατα...
    Κοστισε 300 ευρωπουλα και αξιζει τα λεφτα της ...μπορειται να δειτε πως ειναι ,και απο τι αποτελειται..

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ on board

Σε δοκιμή που εγινε τελευταια...Συμπεράσματα ...το μηχανάκι αξίζει τα λεφτά του .Μέχρι και τα 160 με την ζελατίνα κατεβασμένη κάτω είχα συνομιλία πολύ άνετα ...η μουσική άπαιχτη , δεν επηρεάζεται με τίποτα , υπόψη ότι το VOX ΠΡΕΠΕΙ να είναι τέρμα δεξιά , δηλαδή , μειωμένη ευαισθησία . Με την ζελατίνα τέρμα επάνω μιλούσα μέχρι και τα 200ΚΜ ανετότατα , στα 220 άρχισε να ψιλόενεργοποιείται το VOX και η ομιλία ήταν λίγο δυσχερής .
    Όλα αυτά βέβαια με το νέο κράνος που είναι ειδικά κατασκευασμένο για ενδοσυνεννοήσεις , που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εκτεθειμένοι αεραγωγοί , κλπ...
    Κατά τα αλλά η δυνατότητες του συστήματος είναι: Δέχεται κινητό , με τον κατάλληλο ανταπτορα, mp3 η οποιανδήποτε πηγή ήχου , gps/radar detector , καθώς και PMR . Oλα αυτά συνδέονται ταυτόχρονα. Ακούγοντας εμείς την μουσική μας για να μιλήσουμε με τον συνεπιβάτη μας δεν έχουμε να κάνουμε τίποτα παρά να μιλήσουμε λίγο δυνατά στο μικρόφωνο μας , χαμηλώνει αυτόματα η μουσική στο 50% και μιλάμε .Το ίδιο θα συμβεί εάν μας καλέσει κάποιος στο κινητό , με την διαφορά ότι η μουσική χαμηλώνει τελείως .
    Η κατασκευή είναι ικανοποιητικά κατασκευασμένη , δέχεται μπαταρία και τροφοδοσία από την μηχανή , όλα αυτά περιέχονται στο κιτ .

Εν ολιγοις ειναι μια επαγγελματικη κατασκευη με αξιωσεις , και να εισαι σιγουρος πως θα μιλησεις στα πολλα , αρκει να εχεις την καταλληλη προστασια απο την μηχανη σου ...για γυμνες μηχανες δεν συνισταται , οχι αυτη αλλα καμμια αλλη μια και δεν υπαρχει καμμια προστασια απο τον αερα.

http://www.autocom.co.uk/ ειναι το site της εταιριας , που μπορει κανεις να την παραγγείλει , υπαρχει και demo video με τα αποτελεσματα.

Αυτά τα ολίγα για την ώρα , όποιος έχει κάποια απορία η θέλει να ρωτήσει οτιδήποτε , ας στείλει Π.Μ

Αποσυνδεδεμένος Matzore

• Ιπτάμενος
    • Μόνιμος κάτοικος του Forum
    • Total likes: 0
    Απ: Autocom.., Νεα Ενδοσυνεννοηση
    « Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 12:14:54 πμ »
  • Publish

• Αξίζει μέχρι τελευταία δεκάρα τα λεφτά της.
    Είναι από τα καλύτερα κιτ της αγοράς.

Λεπτομέρειες
    Από την μέχρι τώρα εμπειρία (2+ χρόνια με το αμέσως προηγούμενο μοντέλο), το vox θέλει άλλη ρύθμιση αν θα το χρησιμοποιείς κυρίως σε ταξίδι με σχετικά μεγάλες ταχύτητες ,και άλλη (περισσότερο ευαίσθητη ρύθμιση) ,αν πρόκειται γιά ταχύτητες πόλης, (λογικό)....

Αυτά τουλάχιστον γιά το TDM, και βέβαια με την ανάλογη προστασία αέρα που έχεις με την εκάστοτε ζελατίνα ή κράνος.
    Στο FJR που αναφέρεται ο Σωτήρης θα είναι αλλιώς φαντάζομαι, αλλά με κάποιον τρόπο πάλι θα ισχύει.

Πάντως με μιά ρύθμιση, π.χ. γιά πόλη, και παρά τα όντως άριστα φίλτρα που έχει το κιτ, στο TDM μετά τα 120-130 ή με λίγο παραπάνω πλάγιο αέρα, θα τύχει να ανοίγει το μικρόφωνο που και που (σπανίως αλλά ανοίγει), και σε περίπτωση που έχεις συνδεδεμένο pmr ή mp3 player , δεν είναι ευχάριστο.Διορθώνεται με λίγο διαφορετική γωνία κεφαλιού-κράνους.

Αντίστοιχα, με ρύθμιση γιά ταξίδι (και πιό ...σκληρό vox) , στην πόλη και σε χαμηλές ταχύτητες υποχρεούσαι αναγκαστικά να μιλάς κοντά,δυνατά,καθαρά και προσεχτικά, ώστε να μην χάνονται λέξεις λόγω της μικρής ευαισθησίας.

Εγώ αυτήν την ρύθμιση έχω μόνιμα, γιατί έτσι κι αλλιώς σε ταξίδι είναι που την χρειάζομαι.
    Μου επιτρέπει να πηγαίνω ακόμα και μέχρι 190-210 klm (αναλόγως τον αέρα) ΧΩΡΙΣ να ανοίγει ανεπιθύμητα το μικρόφωνο.Σε φυσιολογικές ταχύτητες ταξιδιού είναι άψογα.

Βέβαια θέλει λίγο προσπάθεια και ψάξιμο στην ρύθμιση του vox ,αλλά αυτό γίνεται μιά φορά στην αρχή.
    Προτείνω δικάβαλος (και τα 2 μικρόφωνα πάνω δηλαδή) σε ανοικτό δρόμο,με την ζελατίνα ταξιδιού, σε ταχύτητες ταξιδιού, και να το ρυθμίσεις έτσι ώστε να μην ανοίγει ανεπιθύμητα ~20 klm πριν την συνήθη ανώτατη ταχύτητα (όχι του εργαλείου- την δικιά σας σε ταξίδι).
    Αν δηλαδή πας συνήθως max 190-200 klm πρέπει στα 160-180 klm να κάθονται άνετα και οι δύο και να μην ανοίγει κανένα μικρόφωνο.

Μετά, ακόμα και αν σε κάποιο σημείο πατήσεις γκάζι αρκετά παραπάνω, με λίγο σκύψιμο ή ανάλογη τοποθέτηση του κράνους ,δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στο TDM, με ζελατίνα την γνωστή Ελληνική από τον Χρήστο, κράνη XR900 εγώ, XR1000 συνεπιβάτης ,και με ελαφρύ σκύψιμο στα πολλά ,γίνεται εύκολα συνομιλία μέχρι και τα 200 klm/h.Από εκεί και πάνω ενεργοποιείται κατά διαστήματα το vox ,κυρίως από το δικό μου μικρόφωνο,αλλά μην ξεχνάμε και τους 194 πόντους μου.
    Με ... φυσιολογικό ύψος και καλύτερο κράνος, μάλλον τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα.
    Όλα αυτά βέβαια με φυσιολογικό άνεμο και όχι π.χ. πλαινά μποφώρια.

Πάντως εδώ που τα λέμε ,και από την μέχρι τώρα εμπειρία , το ότι μπορείς να συνομιλείς ακόμα και στα 200, δεν αποτελεί από μόνο του και τίποτα σημαντικό , γιατί όταν πας τόσο , σπάνια ανοίγεις συζήτηση.Μιά 2 κουβέντες θα πεις-ακούσεις , συνήθως κάτι σαν : "...δεν κόβεις λίγο....αγάπη μου ,μην έχουμε...αποχή το βράδυ?...."
    Απλά αυτό δείχνει την άνεση συνομιλίας σε ταχύτητες ταξιδίου συνήθως χαμηλότερες.

Τα καινούργια κιτ, που έχουν ξεχωριστά volume γιά οδηγό - συνεπιβάτη , διευκολύνουν ακόμα πιό πολύ την χρησιμοποίηση ωτασπίδων έστω και αν είναι επιλογή μόνο ενός από τους 2.Εγώ χρησιμοποιώ πολύ συχνά ωτασπίδες παράλληλα με την ενδ/ση.

Το ακριβό-ακριβό τους μοντέλο ,έχει ρυθμίσεις για τα ....πάντα.Μόνο αυτόματο τηλεφωνητή δεν έχει!...
    Είναι too much όμως νομίζω, εκτός και σου περισσεύουν.

*Όποιος θέλει να συνδέσει και το κινητό του, να μην ξεχάσει να παραγγείλει και τον αντίστοιχο αντάπτορα (ειδικά αν το τηλέφωνο δεν παίρνει απλό jack), γιατί εδώ δεν θα βρει με τίποτα.

Only motorcycle riders (+ skydivers) understand why a dog sticks his head out of the window while your driving...

Αποσυνδεδεμένος moustakias

• Total likes: 77
    • «οι ωραίες πληθαίνουν – οι παρέες πεθαίνουν»
    « Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 10:53:07 πμ »
  • Publish
  • Ταιριαζουν τα δικα μου βυσματα για να κανω καποια στιγμη μια δοκιμη ;;

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
    « Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 11:06:18 πμ »
  • Publish

Δυστηχως οχι Γιωργο

Αποσυνδεδεμένος moustakias

• Total likes: 77
    • «οι ωραίες πληθαίνουν – οι παρέες πεθαίνουν»
    « Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 01:38:13 μμ »
  • Publish

Δυστηχως οχι Γιωργο
    Δηλαδη πρεπει να αλλαξω και κρανη ;
    « Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2007, 06:37:31 μμ από moustakias »

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
    « Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 03:30:27 μμ »
  • Publish

Δυστηχως οχι Γιωργο
    Δηλαδη πρεπει να αλλαξω και κρανοι ;

Τι θελεις να κανεις ?? για πες μου ..Η ενδοσυνενοηση που εχεις, παει σετ με τα ακουστικα της που εχεις στο κρανος ..αν θα αλαξεις ενδοσυνενοηση , που δεν στο συνιστω , θα αλλαξεις και τα ακουστικα μικροφωνο του κρανους.

Φιλικοί Ιστιότοποι

Vstrom Hellas Club Varadero Club Hellas Varadero Forum

TDM Λέσχες Εξωτερικού

TDM Italia TDM Romania TDM Bulgaria