Untitled Document

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγης η Αντιπροσωπειας  (Αναγνώστηκε 1182 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζησε σημερα αυτα που δεν θα μπορεις να ζησειςαυριο
    • http://scottyfjr.wordpress.com/
Εισαγωγης η Αντιπροσωπειας
« στις: Νοέμβριος 05, 2007, 06:50:39 μμ »
Εινι ενα θεμα που εχει παίξει πολυ σε διαφορα φόρα, καθως και εδω , ποιο παλια..αλλα μια και υπαρχει και νεο αιμα , δεν ειναι κακο να το "ξεσκονίσουμε λιγο..
Και λεμε ....
Το μηχανακη που με ενδιαφερει η αντιπροσωπεια το δινει 17.800 , και συγκεκριμένα σημερα διαβασα στο μοτο , το ΜοτοΗελλας , που ειναι ανεξάρτητος εισαγωγεας μου το δινει 15.300  :o :o :o :o :o μιλαμε για μια διαφορα 2.500 , που ειναι λεφτα...
Και λεμε τωρα...αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα επιπλεον , για μια εγγυηση 2 χρονων που υποτίθεται δεν σε καλυπτει η αντιπροσωπεια στα μηχανακια εισαγωγης...μυθος η πραγματικοτητα?? Τι θα παθει το μηχανακη μεσα  στα δυο χρονια?? Αν πεσουμε στην περιπτωση της "Γιαγιας αρκουδας" και παλι θα τρεχεις , με αναξιοπιστους αντιπροσωπους ...οποτε????

Τι λετε εσεις .. ??? ???

Αποσυνδεδεμένος villasg

• Ένας βλαμένος
  • Μόνιμος κάτοικος του Forum
    • Χωρα παραδεισος
Απ: Εισαγωγης η Αντιπροσωπειας
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 07:00:34 μμ »
Οπως ειναι πια τα πραγματα :
Για ιαπωνικό παραεισαγωγης χαλαρα.
αρκεί η αγορα να ειναι απο  "μεγαλο" του χωρου της παραεισαγωγης , και δεν φοβασαι τιποτα .
Και στις ανακλησεις καλυπτεσαι κανονικα απο την εδω αντιπροσωπεια .
Ασε που εαν ειναι διαδεδομενο το μοντελο ( εχει πουλησει αρκετα ) σε καλυπτει με πουστιτσα και ο μηχανικος σου ( εξουσιοδωτημενος εννοειται )
" Εάν ο πλανήτης ήταν τράπεζα θα τον είχαν σώσει "

www.thai.gr

Αποσυνδεδεμένος Dirty Harry

« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 07:04:34 μμ »
Συμφωνώ, εισαγωγής 1000%

Αποσυνδεδεμένος jskf16

« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 07:26:59 μμ »
το διλλημα μεγαλο τα πραγματα απλα δεν ειναι!
επιγραμματικα αναφερω.
1.Τα συν και τα κατά της παραεισαγωγης

2. Εγγυησεις και Αντιπροσωπια

3.Οι εγγυησεις ειναι ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ.Σε εξαιρετικες περιπτωσεις το εργοστασιο διευκρινιζει καποια εξαιρεση.Γι αυτο και ολα τα προιοντα με εγγυηση (ΚΑΙ οι μοτοσυκλετες) εχουν μεσα ενα καρτελακι με τους διανομεις παγκοσμιως.

4.Οι διαφορές που αντιμετωπισεις συνηθως ειναι
1)Το κόστος
2)Η ιπποδύναμη
3)Η εγγύηση.

5.βιβλιαρακι με τα σερβις , σου ΔΙΝΕΙ υποχρεωτικα ΠΟΛΛΟΙ πιστευουν το αντιθετο!ακομα και παραεισαγωγης.

6.αν τη παρεις απο αντιπροσωπεια σιγουρα καποιο καλο δωρακι θα τσιμπησεις , ετσι αυτη η διαφορα θα πεσει μπορει λιγο αλλα θα πεσει!

7.εδω το ρισκο ειναι οτι παιρνεις μια νεα μηχανη οχι δοκιμασμενη , ετσι δε ξερεις τι θα συμβει , αν ηταν BMW ειμαι σιγουρος οτι θα την επαιρνες απο αντιπροχωπεια! αλλα αυτες καλυβονται παντου ετσι και αλλιως :D :D
καταλαβαινεις τωρα τι εννοω!

8.ολα μετα ειναι θεμα εμπορου παραεισαγωγης αν θελει να σε καλυψει και να μην ξεφτυλιστει!

9.το ρισκο δικο σου! εγω θα επαιρνα αντιπροσωπιας παρ ολα αυτα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να ειμαι εγω απο πανω!

και αλλα πολλα .....................

Αποσυνδεδεμένος funky mylon

• Μέλος της Λέσχης
  • *
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 07:31:35 μμ »
καλησπερα...εντελως καινουργιος εδω ..πρωτη φορα γραφω..

το μονο που θα μπορουσα να πω ειναι, η δικη μου ιστορια...
αναγκαστικά έπρεπε να αλλαξω ενα ανταλλακτικο για το οποιο η "επισημη" ελληνικη αντιπροσωπια ειχε κανει και ανακλησεις και φυσικα το εκανε ...δωρεαν (τουλαχιστο ετσι ενημερωθηκα)..
στη δικη μου μοτοσυκλετα -εισαγωγης απο Γαλλια- ενω στο εξουσιοδοτημενο-πανακριβο συνεργειο μου, μου ειπαν οτι θα το κοιτουσαν και οτι κατι θα μπορουσε να γινει ωστε να μην πληρωσω το ανταλλακτικο (προφανως με την "φουστιτσα" που ανεφερε ο villasg), συνοδευομενο με ενα φιλικο ¨κλεισιμο" του ματιου, εν τουτοις ΤΙΠΟΤΑ δεν εγινε μιας και κριθηκε "δυσκολο μιας και ειναι εισαγωγης η μοτοσυκλετα"...

τι να πω...?με ολα αυτα υποθετω οτι ο καθενας εχει μια δικη του ιστορια να πει, απο τη ΄μια ή την αλλη πλευρα..
εγω θα προτιμουσα μια μοτο εισαγωγης μονο αν ημουν εξασφαλισμενος γραπτα (!) για την εγγυηση σε ολες τις περιπτωσεις (ακομα και ανακλησεων της Ελληνικης Αντιπροσωπειας)...οχι τιποτε αλλο, αλλα να μπορω να τους τρεχω (ακομα και στην περιπτωση που ειναι Ελληνικης Εισαγωγης) με την παλιο-χαρτουρα...

γιατι ολοι αυτοι σε τετοια βασιζονται...στην χαρτουρα, την τυπικοτητα των service (km ή ημερομηνια..οποιο "ερθει" πρωτο!) και φυσικα στην βαρεμαρα μας να τους κυνηγουμε νομικα...

καλη τυχη σε ο,τι διαλεξεις τελικα...
by the way ...villasg....μηπως ξερεις τη "φουστιτσα" μπας και το σωσω το πραγμα?..τι ισως θα μπορουσα να πω?...λεμε τωρα...

ΚΑλησπερα σε ολους
" Άμα ζήσω θα τους γαμήσω,άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο !"  Γεώργιος Καραϊσκάκης

Αποσυνδεδεμένος villasg

• Ένας βλαμένος
    • Χωρα παραδεισος
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 08:01:17 μμ »
Οι ανακλησεις καλυπτου και τα παραεισαγωγης ...
Ειναι σιγουρο αυτο.
Το ειδα και τωρα που η Yamaha εκανε ανακληση στο σκουτερ μου .
Μου το εξηγησε ο μηχανικος
" Εάν ο πλανήτης ήταν τράπεζα θα τον είχαν σώσει "

www.thai.gr

Αποσυνδεδεμένος Matzore

• Ιπτάμενος
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 12:19:41 πμ »
Δεν εξετάζω αν "νομικά" σε καλύπτουν ή όχι , όταν έχεις παραεισαγωγής, γιατί θεωρώ σίγουρη την ταλαιπωρία.
Για μια τέτοια διαφορά χρημάτων όμως , και εφόσον πρόκειται για γιαπωνέζικο "δοκιμασμένο", θεωρώ αξίζει το... "ρίσκο".
Only motorcycle riders (+ skydivers) understand why a dog sticks his head out of the window while your driving...

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 01:19:09 μμ »
Δεν εξετάζω αν "νομικά" σε καλύπτουν ή όχι , όταν έχεις παραεισαγωγής, γιατί θεωρώ σίγουρη την ταλαιπωρία.
Για μια τέτοια διαφορά χρημάτων όμως , και εφόσον πρόκειται για γιαπωνέζικο "δοκιμασμένο", θεωρώ αξίζει το... "ρίσκο".

Δεν ξερω Γιαννη , στην τελικη τι θα κανω ..μιλησα σημερα με εναν μηχανικο της καβασακι που τυχαινει να ειναι πολυ φιλος ενος γνωστου μου ....και μου ειπε μεταξυ αλλων , οτι τελικα οση και να ειναι η διαφορα δεν αξιζει να το παρεις απο ανεξαρτητο εισαγωγεα για το θεμα της εγγυησης.
Και μου λεει οτι αυτα τα μηχανακια τετοιας αξιας πολυ σπανια θα παρουσιασουν προβλημα , αλλα μην το δενεις κομπο...μηχανημα ειναι ηλεκρονικα εχει ..οποτε ::) ::) ::) ::) ::)
Μπορεις να το ρισκαρεις μου λεει ..."Ο Τολμων νικα"...ή την πατα ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Εχουμε καιρο μεχρι τον Μαρτη οποτε βλεπουμε τι θα παιξει .. ;)

Αποσυνδεδεμένος Isaac

« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 01:47:58 μμ »
Εινι ενα θεμα που εχει παίξει πολυ σε διαφορα φόρα, καθως και εδω , ποιο παλια..αλλα μια και υπαρχει και νεο αιμα , δεν ειναι κακο να το "ξεσκονίσουμε λιγο..
Και λεμε ....
Το μηχανακη που με ενδιαφερει η αντιπροσωπεια το δινει 17.800 , και συγκεκριμένα σημερα διαβασα στο μοτο , το ΜοτοΗελλας , που ειναι ανεξάρτητος εισαγωγεας μου το δινει 15.300  :o :o :o :o :o μιλαμε για μια διαφορα 2.500 , που ειναι λεφτα...
Και λεμε τωρα...αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα επιπλεον , για μια εγγυηση 2 χρονων που υποτίθεται δεν σε καλυπτει η αντιπροσωπεια στα μηχανακια εισαγωγης...μυθος η πραγματικοτητα?? Τι θα παθει το μηχανακη μεσα  στα δυο χρονια?? Αν πεσουμε στην περιπτωση της "Γιαγιας αρκουδας" και παλι θα τρεχεις , με αναξιοπιστους αντιπροσωπους ...οποτε????

Τι λετε εσεις .. ??? ???

Scotty: Ποιό είναι το μηχανάκι που σ'αρέσει; To Kawa GTR1400; Αν ναί τί να πάθει ρε φίλε το μηχανάκι όχι σε δύο αλλά σε διακόσια δύο χρόνια! Τώρα 2,500 χιλιάρικα είναι πολλά λεφτά και θα ήθελα πολύ να μάθω τί ακριβώς ερίζει ο παραεισαγωγέας ως επιχείρημα για να μη χάνει πωλήσεις. Μπορεί να δεσμευθεί ο ίδιος και με ποιόν τρόπο.
Προσωπικά αγόρασα το Transalp 650, παραεισαγωγής και το TDM αντιπροσωπείας από το MOTOJAPAN. Με κανένα δεν είχα πρόβλημα, αλλά με το TDM άλλαξα το TPS χωρίς κανένα κόστος. Αν ήταν παραεισαγωγής τί θα γινόταν; Αν θέλεις ρώτα τον έμπορο παραεισαγωγής να μας πείς κι εμάς.

ΥΓ: τελικά το πήρα το Κ. Φωτό θα ανεβάσω σύντομα. (τί μηχανή είν' αυτή!!!! :D :D :D :D :D :D)
"Θέλω μόνιμες διακοπές"

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 02:00:44 μμ »

Scotty: Ποιό είναι το μηχανάκι που σ'αρέσει; To Kawa GTR1400; Αν ναί τί να πάθει ρε φίλε το μηχανάκι όχι σε δύο αλλά σε διακόσια δύο χρόνια! Τώρα 2,500 χιλιάρικα είναι πολλά λεφτά και θα ήθελα πολύ να μάθω τί ακριβώς ερίζει ο παραεισαγωγέας ως επιχείρημα για να μη χάνει πωλήσεις. Μπορεί να δεσμευθεί ο ίδιος και με ποιόν τρόπο.
Προσωπικά αγόρασα το Transalp 650, παραεισαγωγής και το TDM αντιπροσωπείας από το MOTOJAPAN. Με κανένα δεν είχα πρόβλημα, αλλά με το TDM άλλαξα το TPS χωρίς κανένα κόστος. Αν ήταν παραεισαγωγής τί θα γινόταν; Αν θέλεις ρώτα τον έμπορο παραεισαγωγής να μας πείς κι εμάς.

ΥΓ: τελικά το πήρα το Κ. Φωτό θα ανεβάσω σύντομα. (τί μηχανή είν' αυτή!!!! :D :D :D :D :D :D)

Ναι ειναi το GTR 1400 ..οντως ειναι αρκετα τα επιπλεον λεφτα...Αυτο λεω και εγω ..τι να παθει μεσα στα δυο χρονια????την τιμη αυτην την εχει το MOTOHELLAS , ειναι γραμμένη στο ΜΟΤΟ που κυκλοφορει....15 ? τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε οτι ειναι 15.300 + 200 πινακιδα κλπ..τωρα τι δευσμευσεις , εγγθσεις κλπ θα παω απο κοντα να τα συζητησω και θα σας ενημερωσω..
Για το TDM το πολυ πολυ να πληρωνες το TPS ..120Ε ειναι η αγορα του..

Αντε ανεβασε καμμια φωτο το καινουργιο μηχανακη..  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Portishead

« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 02:40:28 μμ »
Ασχετα, αν και μένα η αποψη μου ειναι να το πάρεις απο την επίσημη αντιπροσωπεία γιατι στο τέλος
"η φτήνια τρώει τον παρά"....να αναφέρω απλά οτι απο πολλους που εχω ακούσει,
το MotoJapan στην Καλλιρόης είναι απεδεδειγμένα ενα απο τα καταστήματα παράλληλης εισαγωγής
που σέβεται τους πελάτες του και δεν τους κρεμάει σε θεματα εγγύησης.
Για το MotoHellas δεν ξέρω...αλλα δεν σου κάνει εντύπωση οτι σε όλες τις διαφημίσεις που κάνει στα
περιοδικά....πουθενα δεν αναφέρει ουτε καν για πανευρωπαϊκή εγγύηση !!!
Εκτος απο τα Honda....επειδη ειναι επίσημος συνεργατης του Σαρακάκη.
Ψάξτο......
There is no Replacement for Displacement
God made the people...Samuel Colt made them even !

Αποσυνδεδεμένος Spiros

• Παραλιακός!!
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 02:45:25 μμ »
Προσωπική γνώμη και άποψη για το τι έκανα εγώ:έχω παραεισαγωγής 900.Το πήρα φτηνότερα (αρκετά) μεταχειρισμένο μεν αλλά με 2.000 χλμ δε.

Το ΤPS το άλλαξα κανονικά και χωρίς πρόβλημα.

Το μηχανάκι είναι το ίδιο(γιατί ειπώθηκε και για κάποιες διαφορές ιπποδύναμης κτλ σε άλλα βέβαια μηχανάκια)

Το κακό είναι ότι ΔΕΝ έχω βιβλίο σέρβις (έφτιαξα μόνος μου)

ΤΙΠΟΤΕ άλλο δεν χεριάστηκε ΠΟΤΕ...

Η απόφαση δική σου Σωτήρη

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 03:00:13 μμ »

Το μηχανάκι είναι το ίδιο(γιατί ειπώθηκε και για κάποιες διαφορές ιπποδύναμης κτλ σε άλλα βέβαια μηχανάκια)

Παιζει και αυτο...δηλαδη μηχανακια που ερχονται απο Ολλανδια ειναι "κλειστα" σε ιποδυναμη και εκει ειναι η παγιδα , δεν μπορεις να τα "ανοιξεις" μετα

Αποσυνδεδεμένος jskf16

« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 03:09:55 μμ »

Παιζει και αυτο...δηλαδη μηχανακια που ερχονται απο Ολλανδια ειναι "κλειστα" σε ιποδυναμη και εκει ειναι η παγιδα , δεν μπορεις να τα "ανοιξεις" μετα

καλα παρτο εσυ απο Ολλανδια και ανοιγει και παρα ανοιγει !

Φιλικοί Ιστιότοποι

Vstrom Hellas Club Varadero Club Hellas Varadero Forum

TDM Λέσχες Εξωτερικού

TDM Italia TDM Romania TDM Bulgaria