Untitled Document

Αποστολέας Θέμα: ταμειακη μηχανη  (Αναγνώστηκε 3438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος wolf

• ΣΑΣ ΤΡΥΠΑΩ ΟΛΟΥΣ
  • Μόνιμος κάτοικος του Forum
  • Φύλο: Άντρας
ταμειακη μηχανη
« στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:28:34 μμ »
δεν θελω να βαζω ολους τους επαγγελματιες σε ενα τσουβαλι αλλα τουλαχιστων σε ολη την περιοχη (εδω σε μενα) ζητανε 45 ευρο για να αλλαξουν το ΦΠΑ στις ταμειακες μηχανες......αν βεβεα την πας εκει τοτε θα σου χρεωσουν μονο 25 ευρο....
το θεμα ειναι οτι ολες οι ταμειακες μηχανες εχουν ενα βιβλιαρακι που λεει πως και τι να κανεις για να ρυθμισεις την μηχανη οχι μονο για το ΦΠΑ αλλα και αλλες λειτουργιες της....στο θεμα μας ομως...εχθες μου λεει ο λογιστης μου οτι πρεπει να παω την μηχανη να μου αλλαξουν απο το μαγαζι που την αγωρασα το ΦΠΑ...οκ του λεω...θα παρω τηλ να μαθω...την μηχανη την αγωρασα απο Τρικαλα οπωτε πριν κατεβω ειπα να παρω ενα τηλ να μην παω αδικα...μου λενε < δεν χρειαζεται να ερθεται εσεις...μπωρουμε να ερθουμε εμεις με 45 ευρο...αν ερθεται θα ειναι 25> και απαντω....<και εγω ρε κοπελια αμα μου εδεινες 45 ευρο θα ερχωμουνα...20 χιλιομετρα ειναι...και 1 λεπτο υποθεση>...αφου ακουσανε μερικα μπινελικια...ειπα να καθισω να την αλλαξω μονος μου...αμ δε...ενω αλλαζει το 9% και γινεται 10% το 19% μουλαρωσε και δεν παει στο 21%....βρε 4 ταινιες αλλαξα και παλι δεν τα καταφερα...μεχρι που ηρθε η γυναικα και μου την πηρε απο τα χερια την ωρα που εβγαινα προς το μπαλκονι....η θα αλλαξει η θα της μαθω ελευθερη πτωση... >:( >:( >:(

μιλαω με αλλα 2-3 παιδια και εχουν το ιδιο προβλημα...το 80% απο τις ταμειακες ειναι απο τα μαγαζια ετσι ωστε να μην αλλαζουν απο τον ιδιωκτητη και να πρεπει να πας στο μαγαζι για να σου τα αρπαζουν....και ρωταω τωρα εγω με το λιγο μυαλο που εχω...ειναι νομιμο αυτο ?
γιατι σκατα πρεπει να πληρωσω τα 45 ευρο στον καθε μαλακα ?.....δεν ειναι γαι τα 45 ευρο αλλα για το γαμοτο...αυριο θα παρω τηλεφωνο και θα απετισω να μου πουν πως να την ξεκλειδωσω και να το κανο μονος μου...εαν μου πουν οχι θα παρω αλλη ταμειακη και θα τους κανω μυνηση..... >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Xepap

• Προδότης Βαβαρός
Απ: ταμειακη μηχανη
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:42:55 μμ »
Θα τα πληρώσεις μήτσο μου....θα τα πληρώσεις...όπως πληρώνουν 60 όσοι κόβουν από υπολογιστή κτλ κτλ.  Όλοι τα πληρώσαμε και μάλιστα εγώ εις τριπλούν.
shit happens !!!!!

Αποσυνδεδεμένος armadosgr

• Σιδερενιο & Xωρίς TDM
    • Compat Computers
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:48:32 μμ »
Χρειαζεται νομιμη άδεια τεχνικου για να γινει επεμβαση στην ταμειακη μηχανη & να γραφτει στο βιβλιαρακη της ταμειακης η οποιαδηποτε αλλαγη γίνει. Σε οποιονδηποτε ελενγχο που γινει και πεσεις στον στραβο******  εφοριακο μπορει να σε γραψει για μη εξουσιοδοτημενη επεμβαση και επισειρη κυρωσεις - προστιμα .

Οι τεχνικοι που ασχολουνται με ταμειακες μηχανες εχουν καρτελακη-αδεια απο το υπουργειο οικονομικων με αριθμο μητρωου το οποιο και ειναι υποχρεομενοι να αναγραπψουν στο βιβλιαρακη της ταμειακης αν και εφοσων επεμβουν και να το σφταγισουν. οπως επισης εαν βγαλουν τν σφραγιδα την τσιγκινη της μηχανης παλι εχουν ειδικα βουλοκερια απο το υπουργειο με συσγκεκριμενα νουμερα.

Εξου λοιπον και οι χρεωσεις . Στην αθηνα οι τιμες κυμαινονται απο 35 € εως 60 €

Για περρισοτερα σε λογιστη   ..
18 Βίδες Για Αστραγαλο + 4 Βίδες Για Το Πελμα + 2 Συνδετήρες =  Με Ενα Σιδερενιο Πόδι.

Αποσυνδεδεμένος wolf

• ΣΑΣ ΤΡΥΠΑΩ ΟΛΟΥΣ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:54:17 μμ »
Θα τα πληρώσεις μήτσο μου....θα τα πληρώσεις...όπως πληρώνουν 60 όσοι κόβουν από υπολογιστή κτλ κτλ.  Όλοι τα πληρώσαμε και μάλιστα εγώ εις τριπλούν.

ρε Μητσο ποιος ο λογος μετα να σου δινουν το βιβλιαρακι με τις οδηγειες ?
και μεσα γραφει χαρακτιριστικα για 2 ενεργειες που πρεπει να γινουν ΜΟΝΟ απο τεχνικο...δεν ανφερει πουθενα οτι δνε μπωρω να το κανω εγω !!!
το θεμα ειναι οπως ειπα οχι στα 45 ευρο αλλα στο γαμοτο....
αυριο θα του σκισω τα φαρδουλα του μπαγλαμα....και εγω θα τα πληρωσω αλλα και αυτος θα τα βρει μπαστουνια.... >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος wolf

• ΣΑΣ ΤΡΥΠΑΩ ΟΛΟΥΣ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:59:26 μμ »
Χρειαζεται νομιμη άδεια τεχνικου για να γινει επεμβαση στην ταμειακη μηχανη & να γραφτει στο βιβλιαρακη της ταμειακης η οποιαδηποτε αλλαγη γίνει. Σε οποιονδηποτε ελενγχο που γινει και πεσεις στον στραβο******  εφοριακο μπορει να σε γραψει για μη εξουσιοδοτημενη επεμβαση και επισειρη κυρωσεις - προστιμα .

Οι τεχνικοι που ασχολουνται με ταμειακες μηχανες εχουν καρτελακη-αδεια απο το υπουργειο οικονομικων με αριθμο μητρωου το οποιο και ειναι υποχρεομενοι να αναγραπψουν στο βιβλιαρακη της ταμειακης αν και εφοσων επεμβουν και να το σφταγισουν. οπως επισης εαν βγαλουν τν σφραγιδα την τσιγκινη της μηχανης παλι εχουν ειδικα βουλοκερια απο το υπουργειο με συσγκεκριμενα νουμερα.

Εξου λοιπον και οι χρεωσεις . Στην αθηνα οι τιμες κυμαινονται απο 35 € εως 60 €

Για περρισοτερα σε λογιστη   ..
δεν χρειαζεται και ουτε το λεει πουθενα αυτο.....και ουτε χρειζεται ενημερωση στο βιβλιαρακι....αλλη μια πουστια για αν μαζεψουν λεφτα .... >:(

Αποσυνδεδεμένος cb1

• © ٷ ® ۑٺطغ 18 شس ٨ئكئ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 17, 2010, 12:27:22 πμ »
λοιπόν.
εμείς στο μαγαζί χάσαμε το βιβλιαράκι της ταμιακής.  ;D ;D ( 400 ευρώ πρόστιμο. :-\)

ο τεχνικός ΔΕΝ μπορεί να την αλλάξει χωρίς το βιβλιαράκι. ::)

μιλήσαμε με την εφορία της περιοχής που ανήκουμε και μας είπαν ότι δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάξει ο τεχνικός τους συντελεστές, αλλα μπορούμε και μόνοι μας εάν ξέρουμε.

δεν χρειάζεται ειδική άδεια απο τεχνικό για αλλαγή συντελεστών ΦΠΑ.

εξ άλλου φαίνεται και στο "Ζ" πότε έγινε η αλλαγή και άν έγινε σωστά.

όταν θα πλερώσουμε το πρόστιμο και μας βγάλει η εταιρεία της ταμιακής το καινούριο βιβλιαράκι, πρέπει να το υπογράψουμε εμείς.

ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

μήτσο, αφού άλλαξες το 9%, σίγουρα θα μπορείς να αλλάξεις και το 19.

κάτι θα έκανες λάθος.

δηλ. σου κλείδωσε μόνο το 19? :-\ κουλό...

Αποσυνδεδεμένος wolf

• ΣΑΣ ΤΡΥΠΑΩ ΟΛΟΥΣ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 17, 2010, 12:41:13 πμ »
οτι κανω και στο ενα κανω και στο αλλο...
ειναι ιδια η διαδικασια αλλα το ενα το δεχεται και το αλλο οχι...
οσο κανεις αυτην την διαδικασια σοπυ βγαζει χαρτακι με τις αλλαγες...ενω γραφει οτι γιναν οι αλλαγες οταν κανω αποθικευση των αλλαγων δεν μου βγαζει κατι αλλο...ολα ειναι οκ...αλλαγες αποθικευθικαν...κλεινω την μηχανη και δωκιμαζω....το ενα οκ το αλλο οχι..... >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος yoshimitsu

• 上帝是一名DJ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 17, 2010, 08:20:04 πμ »
  ευτηχως εμενα μου την αλλαξανε ετσι γιατι ειναι γνωστα τα παιδια και ψωνιζω απο εκει πραγματα.
σε αλλους χρεωνουν 30 ευρα.

Αποσυνδεδεμένος wolf

• ΣΑΣ ΤΡΥΠΑΩ ΟΛΟΥΣ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 17, 2010, 03:48:24 μμ »
τελικα σημερα μετα απο 2-3 μπινελικια απο το τηλεφωνο ηρθε ο τυπος και εφτιαξε την μηχανη σε 20 δευτερα (δεν ηθελε παραπανω)...οταν τον ρωτησα ΓΙΑΤΙ δεν μπωρεσα να το κανω εγω αρχισε τα <δεν> τα<μη> και αλλες τετοιες παπαντζες.....μετα βεβεα ηρθε η ωρα να φυγει και του λεω...< τι χρωσταω?>....<τπτ ρε σιγα τι εκανα> :o

Αποσυνδεδεμένος KTiNoS

• Εδώ Tanglangla!
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 17, 2010, 04:24:39 μμ »

Αποσυνδεδεμένος cb400

• unique
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 17, 2010, 05:16:39 μμ »
μονο και μονο να μουρμουρίσεις δηλαδη.... :) :)
Μην προσπαθήσεις ποτέ να νικήσεις έναν ηλίθιο.. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας!

Φιλικοί Ιστιότοποι

Vstrom Hellas Club Varadero Club Hellas Varadero Forum

TDM Λέσχες Εξωτερικού

TDM Italia TDM Romania TDM Bulgaria