• Γεια χαρά Επισκέπτης
  • Εμφάνιση μη αναγνωσμένων μηνυμάτων από την τελευταία επίσκεψη.
  • Αποστολέας Θέμα: Τοποθετηση HID Projectror Xenon  (Αναγνώστηκε 15586 φορές)

    0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

    Αποσυνδεδεμένος qazeroti

    • Περαστικός από εδώ
    • *
    • Μηνύματα: 18
    • Total likes: 1
    • Φύλο: Άντρας
    Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « στις: Μάιος 23, 2010, 11:13:27 μμ »
  • Publish
  • Ολα εγιναν με αφορμη το παρακατω κιτ.



    Οποτε πρωτα απόλα ελυσα την μηχανη και την εφερα σε αυτη τη φαση



    στη συνεχεια ανοιχτηκε το φαναρι. Αφου αφαιρεθηκαν οι λαμπες και οι λαστιχενιες ταπες πισω απο τις λαμπες τοποθετηθηκε το φαναρι μεσα στο φουρνο για 10 λεπτα. Ο φουρνος προθερμανθηκε στους 90 βαθμους. Καλο θα ειναι να εχει και αερα ο φουνος. Προσοχη να μην ακουμπαει το φαναρι στα τοιχωματα του φουρνου.
    Αφου ζεσταθει ανοιγουμε ελαχιστα τα κλιπ που φαινονται με κοκκινα βελη και στη συνεχεια με ενα πολυ φαρδυ κατσαβιδι ή καλυτερα μια πολυ στενη σπατουλα προσπαθουμε με υπομονη να απομακρυνουμε το ενα κομματι απο το αλλο ξεκινωντας απο την ακρη και συνεχιζοντας προς την μεση(βλεπε μπλε βελη). Το πλαστικο ειναι αρκετα μαλακο τωρα οποτε γιάυτο θελει υπομονη και σταδιακες κινησεις για να μην αλλαξουμε το σχημα απο το πλαστικο.



    Προσοχη εχει και 2 κρυφα κλιπ.



    Μολις δημιουργηθει κενο μεγαλυτερο απο 2-3 mm τοτε τραβαμε με χερια ωστε να αποκοληθουν τα 2 κομματια. Προσοχη στην κολλα, δεν την αφαιρουμε γιατι θα ξανα χρησημοποιηθει.



    αφαιρουμε  τους καθρεφτες της λαμπςας(ειναι κουμπωτοι). Τοποθετουμε τα προβολακια και σφιγγουμε το παξιμαδι απο πισω πολυ σφηχτα (δεν θελουμε να χαλαρωσει μετα απο λιγο καιρο, ισως να μην μπορουμε να το σφιξουμε χωρις να ξανανοιξουμε το φαναρι).
    Το αποτελεσμα ειναι το παρακατω.



    Προσωπικα επειδη το αποτελεσμα δεν μου αρεσε να φαινονται οι καθρεφτες και τα προτζεκτορακια βαφτηκαν και τα 2 μαυρο χρωμα.
    ...και το αποτελεσμα.



    Οσο για το κλεισιμο του φαναριου ειναι ακριβως η αντιθετη διαδικασια. Τοποθετουμε παλι το φαναρι στους 90 βαθμους για 10 λεπτα το ενα κομματι πανω στο αλλο χωρις να το πιεσουμε. Βγαζοντας το αρχιζουμε να το πιεζουμε και βλεπουμε οτι αρχιζει να σφραγιζει και να γυρναει στην αρχικη του κατασταση. Καλο ειναι να εχουμε και ενα θερμοπιστολο και να το ζεσταινουμε λιγο ετσι ωστε να μην κρυωνει η κολλα. Προσοχη με το θερμοπιστολο ποτε τοπικα και για πολυ ωρα γιατι θα καψει το πλαστικο. Οταν το κενο μεταξυ των 2 κομματιων γινει μικροτερο απο 0.5 mm  τοτε εχει κλεισει το φαναρι. 2-3 μαγαλοι σφοιχτηρες με πλαστικα ακρα θα βοηθουσαν πολυ. Η ποσοτητα της κολλας αλλα και η φυση της ειναι τετοια ετσι ωστε να μην χρειαζεται προσθηκη αλλης κολλας.

    Απο ηλεκτρολογικης μεριας ηρθαν τα δυσκολα.
    Πρωτα απόλα να καταλαβουμε πως δουλευουν. Ειχαμε ενα φαναρι με 2 καθρεφτες και 2 λαμπες. Ενας καθρεφτης με μια λαμπα για την μικρη σκαλα και ενας για την μεγαλη. Τα προτζεκτορακια δεν κανουν χρηση του καθρεφτη ειναι εντελως ανεξαρτητα. Απο μονα τους εχουν εσωτερικα το κατοπτρο την λαμπα και το πιο σημαντικο ενα μικρο καθρεφτακι το οποιο κατεβαινει οταν αναβεις την μεγαλη σκαλα.



     Απο αυτο κερδιζουμε τα εξης :
    1. Αναβουν 2 λαμπες ταυτοχρονα
    2. Εχουμε τελειο κοψιμο (δεν στραβωνουμε τους απεναντι)
    3. Εχουμε αμεση μεγαλη σκαλα (γιατι δεν περιμενουμε να αναψει η xenon αλλα ειναι ηδη αναμενη και μετακινειται μονο το καθρεφτακι μεσα στο προτζεκτορακι).
    Το αποτελεσμα φαινεται στο παρακατω video.
    Η συνδεση τωρα. Οπως φαινεται στο διαγραμμα παρακατω στο καθε προτζεκτορακι συνδεουμε μικρη, μεγαλη σκαλα οπως επισης και την ψειρα. Αυτα ειναι εντολες και το μονιμο ρευμα το περνουν κατευθειαν απο την μπαταρια. Επισης υπολογιζουμε οτι εχουμε τρια κουτακια για καθε προτζεκτορακι και πολλα καλωδια να κρυψουμε. Εγω τα εβαλα πισω απο το κοντερ στα πλαινα μπαρακια αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ μην τοποθετησετε το ballast πισω απο τον εγκεφαλο που βρισκεται αριστερα γιατι δεν θα ξεκιναει ο κινητηρας.



    Τελος κλεινουμε ολα τα πλαστικα και ....
    Ιδου το αποτελεσμα











    Οσο για το θεμα στεγανοτητας ουτε θεμα.

    Η ποιοτητα του κιτ ειναι πολυ καλη. Αγοραστηκε απο το e-bay. Σταλθηκε με EMS με αριθμο αποστολης και εκανε 5 μερες να ερθει. Πληρωσα τελωνειο το οποιο ηταν 3,30 Ευρω και ολα αυτα ισχυουν για Θεσσαλονικη.

    http://cgi.ebay.co.uk/H4-9003-HB2-Bi-xenon-projector-HID-CONVERSION-Kit-Hi-Lo-/130344806776?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e5927e978

    « Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2010, 01:09:44 πμ από qazeroti »

    Αποσυνδεδεμένος geoiat

    • Μέλος της Λέσχης
    • *
    • Μηνύματα: 5973
    • Total likes: 12
    • Φύλο: Άντρας
    • μπουχουχου!!!!!!
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2010, 11:21:03 μμ »
  • Publish
  • Μπραβο μια χαρα σε βρισκω...
    Αν και εγω δεν θα το ρισκαρα να το ανοιξω το φαναρι μονος μου...

    « Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2010, 10:25:53 πμ από geoiat »

    Αποσυνδεδεμένος despot

    • Μέλος του Δ.Σ
    • Moderator
    • *****
    • Μηνύματα: 14469
    • Total likes: 346
    • Φύλο: Άντρας
    • ((Ð)) You might be an Motorcycle man if ...
      • Σχετικα με εμενα
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2010, 11:26:34 μμ »
  • Publish
  • σωστος ο μαστορας  :)

    http://www.bonemanfz6.com/Mods/mod_hid.htm

    Αποσυνδεδεμένος DOWNTOWN08

    • Φίλος του Forum
    • **
    • Μηνύματα: 125
    • Total likes: 0
    • Φύλο: Άντρας
    • www.foystides.blogspot.com
      • xsipniste ωρα για υπνο ΒΑΘΥ
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #3 στις: Μάιος 24, 2010, 12:25:35 μμ »
  • Publish
  • ευγε... και πανεμορφο.. να σου στειλω το φαναρι...? :o ;) ;D

    Αποσυνδεδεμένος TDMLiakos

    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #4 στις: Μάιος 24, 2010, 01:10:58 μμ »
  • Publish
  • Ευγε και από εμένα αλλά .......ΜΑΣ ΑΝΑΨΕΣ ΦΩΤΙΕΣ σε μέρες οικονομικής κρίσης!!!!  :o :o :o
    Μα ο μεγάλος μου ο δρόμος δεν τελείωσε εδώ έχω πολλά να κάνω ακόμα τόσα μέρη για να δώ....


    [/URL]

    Αποσυνδεδεμένος nickman

    • Απλά...
    • Μόνιμος κάτοικος του Forum
    • ***
    • Μηνύματα: 1114
    • Total likes: 1
    • Φύλο: Άντρας
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #5 στις: Μάιος 24, 2010, 01:37:59 μμ »
  • Publish
  • Γιαννη (αν θυμαμαι σωστα)  κατ΄αρχας εισαι αψογος, ευχαριστουμε για το υλικο ;) ;), και κατα δευτερο, αδειασε την θυριδα σου απο τα Π.Μ. ;D ;D

    Περνα και καμμια Τεταρτη απο το La Scala να θαυμασουμε κι απο κοντα την δουλεια σου!!! ;)
    ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η 8ΩΡΗ ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΩ,... ΜΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!!!  

    Αποσυνδεδεμένος b-Angel

    • Μόνιμος κάτοικος του Forum
    • ***
    • Μηνύματα: 826
    • Total likes: 0
    • Φύλο: Άντρας
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #6 στις: Μάιος 24, 2010, 02:36:01 μμ »
  • Publish
  • Φιλαρακι πολυ καλη δουλεια-υπομονη-χρονοσ,το tdm σου ειναι πολυ ωραιο και καταλαβα  οτι το εχεισ το μερακι παρατηρησα 1 δεν αναβει το πορειασ 2 οι σιτεσ μπροστα στα μουτρα δεν εχουν την ιδια φορα-αλαξε το!!! χαλαει ολη η προσοψη.Με την καλη ενοια παντα
    Διπλα σε καποια αποσταση η μοτοσυκλετα...

    Αποσυνδεδεμένος qazeroti

    • Περαστικός από εδώ
    • *
    • Μηνύματα: 18
    • Total likes: 1
    • Φύλο: Άντρας
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #7 στις: Μάιος 24, 2010, 06:12:36 μμ »
  • Publish
  • Ευχαριστω για την επισημανση. Δεν εχουν ομως αλλη φορα απλα εχουν αλλη πλεξη (ειναι αλλου τυπου) ευτυχως δεν εχω τελειωσει το project. ;D. Οσο για το πορειας εγω το αποσυνδεσα γιατι το βρηκα υπερβολικο και angel eyes και πορειας. Γινεται παντως να συνδεθουν ταυτοχρονα :)

    Αποσυνδεδεμένος vladismotortechs

    • O πατεντοκατασκευαστικοs
    • Μόνιμος κάτοικος του Forum
    • ***
    • Μηνύματα: 1225
    • Total likes: 3
    • Φύλο: Άντρας
    • Αυτα τα varadero δημιουργουνε μποτιλιαρσμα!!
      • Alfa Romeo Spare Parts
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #8 στις: Μάιος 24, 2010, 09:14:08 μμ »
  • Publish
  • καρακουκλαρα εγινε!
    μπραβο !

    Αποσυνδεδεμένος qazeroti

    • Περαστικός από εδώ
    • *
    • Μηνύματα: 18
    • Total likes: 1
    • Φύλο: Άντρας
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #9 στις: Μάιος 25, 2010, 05:49:33 μμ »
  • Publish
  • Ευχαριστω Βλαδιμηρε να σαι καλα.
    Μολις τελειωσει το project θα ανεβασω και φωτο απο ολο το μηχανακι.
     ;D

    Αποσυνδεδεμένος valeopc

    • Περαστικός από εδώ
    • *
    • Μηνύματα: 11
    • Total likes: 0
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #10 στις: Μάιος 25, 2010, 09:03:05 μμ »
  • Publish
  • ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΜΕ ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ!!!ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΕΓΙΝΕ!!!ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣ Κ ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ Η ΜΗΧΑΝΗ Κ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ!!!!ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΕΣ????Η ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΛΛΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ!!ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ MULTISTRADA 1100!!!ΙΣΧΥΕΙ????ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Αποσυνδεδεμένος scotty

    • Moderator
    • *****
    • Μηνύματα: 7839
    • Total likes: 40
    • Φύλο: Άντρας
    • Ζησε σημερα αυτα που δεν θα μπορεις να ζησειςαυριο
      • http://scottyfjr.wordpress.com/
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #11 στις: Μάιος 25, 2010, 09:08:45 μμ »
  • Publish
  • Φιλε μου δεν ειναι οτι εγραψες ιερογλυφικα ΜΟΝΟ , τωρα γραφεις και με κεφαλαια..Διαβασε σε παρακαλω πολυ εδω >>> http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=5.0  ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τα εχεις διαβασει  8)

    Υ.Γ Το θεμα του ποστ ειναι η τοποθετηση projectors και οχι τα πλαστικα με τους αεραγωγους ..Αυτο μπορεις αν θελεις να μιλησεις με τον φιλο μεσω pm , αλλα αν ψαξεις λιγο γιαυτα υπαρχει και ΤΕΤΟΙΟ ποστ ..απλα μπες λιγο στον κοπο και ψαξε  Δες εδω >> http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=17034.0
    « Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2010, 09:14:24 μμ από scotty »

    Αποσυνδεδεμένος Spiros

    • Μόνιμος κάτοικος του Forum
    • ***
    • Μηνύματα: 705
    • Total likes: 0
    • Φύλο: Άντρας
    • Παραλιακός!!
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #12 στις: Μάιος 25, 2010, 10:54:04 μμ »
  • Publish
  • Φίλε Γιάννη απλά θα σου γράψω και εγώ με τη σειρά μου τα τετριμμένα.... :D

    Άψογος!!Πάρα πολύ καλή δουλειά,φαίνεται ότι πιάνουν τα χέρια σου και έκανες ένα ''πείραμα'' ουσιαστικά δίνοντας τροφή σε εμάς τους υπόλοιπους όσον αφορά το (βασικό) θέμα του φωτισμού του 900 μας.Θυμόμαστε όλοι οι παλιοί θέματα,συζητήσεις,αναλύσεις κτλ που είχαμε κάνει και από κοντά και εδω σε topics που αφορούσαν xenon,σκάλες,τιμές,αποδόσεις κτλ κτλ

    Το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό και θα συμφωνήσω απόλυτα σε πολλά που γράφεις.Πραγματικά δεν ξέρουμε αν θα μας χαλάσει οποιαδήποτε στιγμή το οτιδήποτε έχουμε είτε πάνω στην μηχανή μας είτε μέσα στο σπίτι μας.

    Μπήκες στην διαδικάσια να δοκιμάσεις κάτι καινούργιο οπότε μόνο μπράβο από εμένα.

    Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ αυτό που βλέπω (πέρα από το χρώμα του παλιού μου TDM! :D) και φαντάζομαι οπως πολλοί εδώ μέσα ''πριζώθηκαν'' να τα βάλουν.
    Ενημέρωσε μας για οτιδήποτε προκύψει (αν και εφ'όσον) και πάλι 1000 μπράβο που μπήκες στην διαδικασία αυτή αλλά και πολλά μπράβο για τις φώτο,τις οδηγίες και τα βιντεάκια.


    Είναι ότι καλύτερο να βλέπουμε εδώ μέσα στο φόρουμ ανθρώπους σαν εσένα που πιάνουν τα χέρια τους (μην ξεχνάμε εννοείται alkinoo,vladi κτλ ;)) να μοιράζονται και με τους υπόλοιπους τις γνώσεις και το μεράκι τους. ;)

    « Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2010, 10:57:08 μμ από Spiros »

    Αποσυνδεδεμένος LaNeK

    • Μόνιμος κάτοικος του Forum
    • ***
    • Μηνύματα: 8292
    • Total likes: 1
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #13 στις: Μάιος 26, 2010, 03:20:21 μμ »
  • Publish
  • " 3. Εχουμε αμεση μεγαλη σκαλα (γιατι δεν περιμενουμε να αναψει η xenon αλλα ειναι ηδη αναμενη και μετακινειται μονο το καθρεφτακι μεσα στο προτζεκτορακι) "

    εδώ τα είπες όλα!!!

    χίλια μπράβο για τον κόπο σου με αυτό το αναλυτικότατο ποστ
    (p)hear the back side of the (p)horse

    Αποσυνδεδεμένος pavlossf

    • Μόνιμος κάτοικος του Forum
    • ***
    • Μηνύματα: 261
    • Total likes: 0
    • Φύλο: Άντρας
    • kala xiliometra se olous!!
    Απ: Τοποθετηση HID Projectror Xenon
    « Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 01, 2010, 07:53:24 μμ »
  • Publish
  • Γιάννη συγχαρητήρια αλλά νομίζω ότι αν δεν ήσουν παλιά συνάδελφος δε θα τα κατάφερνες έτσι! :D :D :D
    Βοηθήστε με όμως λίγο γιατί το χασα...όταν λέμε πορείας εννοούμε το θέσεως?
    Αν η γυναίκα ήταν καλή τότε θα είχε κ ο Θεός μία...

     

    Φιλικοί Ιστιότοποι

    Vstrom Hellas Club Varadero Club Hellas Varadero Forum

    TDM Λέσχες Εξωτερικού

    TDM Italia TDM Romania TDM Bulgaria