Untitled Document

Photo Gallery

Created with TDM Hellas slideshow.

Αποστολέας Θέμα: Κολληση πλαστικων  (Αναγνώστηκε 6282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vladismotortechs

• O πατεντοκατασκευαστικοs
  • Μόνιμος κάτοικος του Forum
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτα τα varadero δημιουργουνε μποτιλιαρσμα!!
    • Alfa Romeo Spare Parts
Απ: Κολληση πλαστικων
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 11, 2012, 10:05:05 πμ »
στρωνεις σταχτη απο τσιγαρο η σοδα επανω στο ραγισμα και το εμποτιζεις με logo και επισεις τραβας μακρια τη μουρη σου γιατι βγαζει δολοφονικες αναθυμιασεις

Αποσυνδεδεμένος billaros

• <<ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ>>
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 11, 2012, 10:17:33 πμ »
μμμμμ...νομιζω πως θα ακολουθησω την συμβουλη σας...σε ευχαριστω παρα πολυ vladis-+tdm και ολους οσους ασχοληθηκαν

Αποσυνδεδεμένος DAEKRIS

• TDM 900 2003 το καλο.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ σε λεω...
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 11, 2012, 09:54:27 μμ »
δηλαδη θα περασω επανω στο κοψιμο λογκο στιγμης και θα του πεταξω και λιγη σοδα σκονη? και μετα θα ενωσω τα πλαστικα για να κολλησουν?
ελα χριστε και παναγια....
πραγματικα δεν το εχω ξανα ακουσει αυτο αλλα daekris αν μπορεις πες μ ακριβως το πως θα το κανω για να το δοκιμασω...σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων

βαζεις λογκο να ενωσεις τα 2 σπασμενα κομματια και μετα βαλεις λογκο επανω απο το ραγισμα και ριχνεις και σοδα απο επανω,το αφεινεις 10 δευτερολεπτα το φυσας να φυγει η περισια σοδα και γινετε ενα γαζι σαν ηλεκτροκοληση!

Αποσυνδεδεμένος billaros

• <<ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ>>
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 14, 2012, 07:56:58 πμ »
σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και πραγματικα κολλησε..ειμαι σιγουρος πως πλεον δεν προκειται να ξανα σπασει σε αυτο το σημειο...σε αλλο μπορει αλλα αυτο εγινε τσιμεντο.σας ευχαριστω.

• Alfa Romeo Spare Parts
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 15, 2012, 12:52:17 πμ »
ειναι καλη περιπτωση για κολληση πλαστικων απλα η τελεια αρχη της κολλησης σε πλαστικο η μεταλο ειναι οτι κολλαμε το υλικο με το αντιστοιχο του εαυτου του τελος!

Αποσυνδεδεμένος Numinus

• Περαστικός από εδώ
  • *
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 23, 2012, 06:52:43 μμ »
Καλησπέρα ρε παιδια!

Διαβασα τις κλασικές ελληνικες πατροπαραδοτες πατέντες σας και πραγματικα εντυπωσιαστηκα!

Μια ερώτηση μονο εχω! Μου έσπασε απο τους κραδασμούς ενα κομματι πλαστικο στη βάση της πινακίδας (η γωνία που κρατάει το αριστερο φλας) σε ένα tdm 850 '00! Το είχα κολησει με κολα 2 συστατικών αλλα.... τζιφος! Ξανα εσπασε και αυτη τη φορά εσπασε και το φλασάκι μαζι!  :'(
Σημερα το έλυσα και το έβγαλα όλο το πλαστικο και σκεφτόμουνα με ποιο τροπο να το κολησω! κατέληξα στην παμπριζοκολα μιας που είναι πολυ δυνατη αλλα και ταυτοχρονα πιο ευκαμπτη απο τις υπολοιπες κολες (για να μη μου ξανασπασει απο κραδασμους π.χ. λακουβα) .
 Τωρα διάβαζα όμως τις πατέντες σας και είμαι σε δειλημα..

Τι μου προτείνετε εσεις??

Την παμπριζοκολλα (γνωστη και δοκιμασμένη σε πολλες πολλες περιπτώσεις κολλήσεων)
ή την πατεντούλα που έκανε και ο φίλος??

Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος rebel

• Φίλος του Forum
  • **
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 24, 2012, 12:11:33 πμ »
Που σε βρισκουμε φιλε vladis_tdm900 θελω να κολλησω ενα μικρο κομματι!

• Alfa Romeo Spare Parts
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 24, 2012, 01:34:52 πμ »
Που σε βρισκουμε φιλε vladis_tdm900 θελω να κολλησω ενα μικρο κομματι!

εχεις pm

Αποσυνδεδεμένος Numinus

• Περαστικός από εδώ
  • *
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 06, 2012, 11:14:11 πμ »
χωρις να εχω καμια απαντηση στο ερωτημα που εθεσα θα απαντησω σε περιπτωση που καποιος αναρωτηθει ξανα στο μελλον!

Κολλησα το πλαστικο με παμπριζοκολα καθως περασα εσωτερικα και ενα ψιλο λαμακι στο σημειο που πιανι το φλασ για μεγαλυτερη σταθεροτητα! Περασα και απο τις 2 πλευρες με παμπριζοκολλα και το αχε η φησα να στεγνωσει!

Την επομενη μερα εφοσσον στεγνωσε καλα λυανα το σημειο και περασα όλο το πλαστικο με βυνιλιο για να τονωσει το χρωμα του αλλα και την συσταση του πλαστικο (παραλληλα και για να μην φαινεται διαφορα χρωματος του ηλιοκαμενου πλαστικου  απο την φρεσκια παμπριζοκολλα) με αποτελεσμα να βγει εξαιρετικο!

Δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα εως τωρα και ειναι σαν καινουριο!

Υπηρχαν και αλλες επιλογες του τυπου να το ντυσω με πολυεστερα η να το κολλησω με μια κολλα που γινεται τσιμεντο αργοτερα, αλλα θεωρησα οτι ο πολυεστερας (οπου θα ηταν η ΚΑΛΥΤΕΡΗ επιλογη αλλα και η πιο δυσκολη και χρονοβορα) θα τραβαγε το πλαστικο οταν θα στεγνωνε σε σημειο να το πετσικαρει λιγο, και οι κολλες που γινονται τσιμεντο (λογω εμπειριας και δεδομενων) σε καποιο αποτομο κραδασμο (λογω της θεσης που ειχε σπασει) θα ξανα εσπαγαν απο την πιεση!

Οποτε πιστευω πως η παμπριζοκολλα ηταν μια καλη επιλογη..

Τα γραφω όλα αυτα γιατι Κααααποια στιγμη ΙΣΩΣ αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα και επειδη σε εμενα δεν απαντησε ΚΑΝΕΙΣ θεωρω πως θα ηταν καλο να εχει και μια ακομη ιδεα ή λυση!

Οπως και να χει να ειστε καλα!

Αποσυνδεδεμένος billaros

• <<ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ>>
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 08, 2012, 07:53:46 πμ »
σε ευχαριστουμε πολυ φιλε numinus.πιστευω οτι δεν απαντησαμε ισως επειδη δεν μπορουσαμε αλλα σιγουρα απο αυτα που διαβαζω τωρα εκανες πολυ καλη δουλεια.εγω το εκανα με τον τροπο της logo και της σοδας και ειμαι σιγουρος πως τελικα εκανε την δουλεια του.βεβαια εγω δεν ειχα κανενα τεραστιο σπασιμο.ισα ισα 5 ποντους κοψιμο στο πλαστικο κολλησα.

Αποσυνδεδεμένος Numinus

• Περαστικός από εδώ
  • *
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 08, 2012, 03:43:18 μμ »
σε ευχαριστουμε πολυ φιλε numinus.πιστευω οτι δεν απαντησαμε ισως επειδη δεν μπορουσαμε αλλα σιγουρα απο αυτα που διαβαζω τωρα εκανες πολυ καλη δουλεια.εγω το εκανα με τον τροπο της logo και της σοδας και ειμαι σιγουρος πως τελικα εκανε την δουλεια του.βεβαια εγω δεν ειχα κανενα τεραστιο σπασιμο.ισα ισα 5 ποντους κοψιμο στο πλαστικο κολλησα.

Μέχρι στιγμής όλα είναι μια χαρουλα.. Τώρα στο μέλλον θα δούμε αν θα κρατήσει :P
Ο Λόγος που σχολίασα ήταν απλά για ενημερωτικούς σκοπούς σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση!
Όπως και να χει δουλειά έγινε! ;)

Φιλικοί Ιστιότοποι

Vstrom Hellas Club Varadero Club Hellas Varadero Forum

TDM Λέσχες Εξωτερικού

TDM Italia TDM Romania TDM Bulgaria