• Γεια χαρά Επισκέπτης
  • Εμφάνιση μη αναγνωσμένων μηνυμάτων από την τελευταία επίσκεψη.
  • Αποστολέας Θέμα: BT2 Intercom Test Ride ΙΙ  (Αναγνώστηκε 22289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geoiat

• Μέλος της Λέσχης
    • *
    • Total likes: 12
    • Φύλο: Άντρας
    • μπουχουχου!!!!!!
    Απ: BT2 Intercom Test Ride ΙΙ
    « Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 10:50:07 πμ »
  • Publish
  • Λοιπον τα περισσοτερα τα ειπε ο Σωτηρης οποτε εγω θα αναφερθω στη συγκριση με την ενδοεπικοινωνια ΑΕ600s που χρησημοποιουσα μεχρι σημερα...

Με απλα λογια η μερα με τη νυχτα...

1) Καλωδια τελος!
    Βεβαια η AE600s εχει δυνατοτητα 5 συνδεσεων (pmr-κινητο-mp3-gps-συνοδηγο) αλλα ολα με καλωδιο....οποτε μπαχαλο...

2)Ποιοτητα ηχου.
    Σαφως ανωτερη η BT2 και στη μουσικη και στην ενδοσυνεννοηση...ενδεικτικα με την 600 το mp3 επαιζε τερμα και μετα τα 160 ειχες θεμα. Η ΒΤ2 στα 200 χθες το mp3 στη μεση της εντασης του και ολα μια χαρα!

3)Εργονομια.
    Πανευκολος χειρισμος αφου σεταριστει. Τρια κουμπια ολα κι ολα ενα για καθε συνδεση που κανεις...χειρισμος με γαντια χθες πανευκολος...
    Απλα θελει υπομονη στο σεταρισμα γιατι ολες οι ρυθμισεις (και ειναι πολλες) γινονται με συνδιασμους των τριων κουμπιων οποτε το μανιουαλ πρεπει να το αποστηθησεις (λεμε τωρα)

Γενικο συμπερασμα λοιπον το εχω παρει ηδη!
    Και για μοναχικους καβαλαρηδες σαν εμενα υπαρχει και μονο οποτε τα €300 πεφτουν πολυ...

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
    • Total likes: 39
    • Ζησε σημερα αυτα που δεν θα μπορεις να ζησειςαυριο
      • http://scottyfjr.wordpress.com/
    « Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 10:43:21 μμ »
  • Publish
  • Δεύτερη  «Στατική» δόκιμη

Σήμερα Πέμπτη , έγινε η Δεύτερη στατική δόκιμη σύνδεσης και απόδοσης ενος PMR BT με την ενδοσυνεννόηση BT2 .Το PMR ηταν ενα Midland 445 που είναι ενα από τα λιγα , αν οχι το μοναδικό που διαθέτει ενσωματωμένο BT , το δεύτερο PMR ήταν ένα Midland G8 , που ειχε βοηθητικό ρολο , για να γινει η δόκιμη .

Η σύνδεση έγινε στην δεύτερη BT είσοδο που διαθέτει η ενδοσυνεννόηση και παράλληλα  συνδέθηκε , ενσύρματα και το MP3 , και τέλος στην «πρώτη» είσοδο έγινε η σύνδεση με το κινητό . Για την εκπομπή του PMR , χρησιμοποιήθηκε το ειδικό μπουτον PTT , που περιέχεται στην συσκευασία του 445.

Η συσκευή ήταν ρυθμισμένη σε λειτουργία με το VOX σε θέση OFF, και ενεργοποιημένη η λειτουργία "Συνδιάσκεψης (3-way)” .

Ολα λειτούργησαν άψογα , δηλαδή ηταν ταυτόχρονα συνδεδεμένα , ενα κινητό σε αναμονή , το MP3 που έπαιζε μουσική , η ενδοσυνεννόηση έτοιμη για συνομιλία ,και το PMR STBY .
    Κατά την διάρκεια κλίσης απο το «εξωτερικό» PMR υπάρχει δυνατότητα να απαντήσουμε ασχέτως αν ακούμε μουσική η οχι . Μπορούμε να πατήσουμε το PTT και απλα να μιλήσουμε στο μικρόφωνο της ενδοσυνεννόησης , και εφόσον άκουμε μουσική , τότε και αυτος που μας κάλεσε στο PMR θα ακούσει εμας και την μουσική ταυτόχρονα  ;), βέβαια αυτο μπορούμε να το αποτρέψουμε απλα πατώντας το κουμπι που κλεινει την μουσικη . 

Αυτο που μενει τωρα είναι να γινει και μια δοκιμη στο δρομο σε διάφορες αποστάσεις και ταχύτητες για να δουμε την ακουστικότητα και την καθαρότητα του ήχου , οσο για τις αποστάσεις κάλυψης , ολοι λιγο πολυ ξέρουμε ποση απόσταση  μπορουν να καλύψουν ενα ζευγάρι PMR . Εχει γινει ηδη αλλη αναφορά σε άλλη δοκιμη που αφορά τα PMR .

Αλλη μια επιβεβαίωση οτι η συσκευή πραγματοποιεί οσα υπόσχεται και μάλιστα σε υπερθετικό βαθμο . ;)

Το σετ του BT2 , θα δοκιμαστεί και αυριο Παρασκευή για τουλάχιστον 4 με 5 μέρες σε διάφορες συνθήκες καθως και σε βροχη , για να δουμε κατα ποσο «αδιάβροχο» είναι και αν τετοιες συνθήκες επηρεάζουν την απόδοση του. 

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
    « Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 10:51:39 μμ »
  • Publish

• Βεβαια η AE600s εχει δυνατοτητα 5 συνδεσεων (pmr-κινητο-mp3-gps-συνοδηγο) αλλα ολα με καλωδιο....οποτε μπαχαλο...

Nα διορθώσω το φιλο μας τον Γιωργο , οτι και με την BT2 ,μπορείς να εχει ταυτόχρονα συνδεδεμένα (GPS +κινητο)+MP3+PMR+ομιλια με συνοδηγό η bike to bike με την προϋπόθεση οτι το GPS διαθέτει BT  για να συνδεθεί στην μονάδα και πανω σε αυτο να συνδεθεί το κινητο .Αν το GPS ΔΕΝ διαθέτει ΒΤ τοτε στην "πρωτη εισοδο" θα συνδέσουμε ή το κινητο ή το GPS ,ανάλογα με τις ανάγκες μας .
    « Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2008, 10:53:52 μμ από scotty »

Αποσυνδεδεμένος yamdoc

• Μπεμβεδακιας σκατοφλωρος
    • Μόνιμος κάτοικος του Forum
    • Total likes: 0
    • R
    « Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 01:11:52 μμ »
  • Publish
  • Μαλλον προκειται για την νεα εκδοση του δικου μου μου περιγραφεται εδω:
    http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=2692.0
    Αν λοιπον κρινω απο τη δικη μου που οι δυνατοτητες της ειναι πιο περιορισμενες, ειναι φοβερη!
    Μετα απο 15000 χιλιομετρα, αρκετα σε εθνικη, πιστευω πως ειναι η καλυτερη επενδυση που εχω κανει για τη μηχανη! Κριμα που δεν υπηρχε πριν ενα χρονο η νεα! Σιγουρα θα ειναι καλυτερη!!!!!!
    Αληθεια η δικια μου φιλε Γιωργο αναβαθμιζεται?
    « Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2008, 02:04:44 μμ από yamdoc »

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
    « Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 06:27:05 μμ »
  • Publish
  • Πανο οντως ειναι το προηγουμενο μοντελο ..αλλα απο οτι ειδα και διαβασα ..δεν εχει καμμια σχεση με την BT2, αναβαθμιση ΟΧΙ δεν παιρνει ..απλα την πουλας και παίρνεις την νεα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Σαββίδης

« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 10:39:09 μμ »
  • Publish
  • Μαλλον προκειται για την νεα εκδοση του δικου μου μου περιγραφεται εδω:
    http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=2692.0
    Αν λοιπον κρινω απο τη δικη μου που οι δυνατοτητες της ειναι πιο περιορισμενες, ειναι φοβερη!
    Μετα απο 15000 χιλιομετρα, αρκετα σε εθνικη, πιστευω πως ειναι η καλυτερη επενδυση που εχω κανει για τη μηχανη! Κριμα που δεν υπηρχε πριν ενα χρονο η νεα! Σιγουρα θα ειναι καλυτερη!!!!!!
    Αληθεια η δικια μου φιλε Γιωργο αναβαθμιζεται?

Γιατρέ μου ! όταν σου πρότεινα αλλαγή κινητού τηλ. αντί του ανταπτορα bpa 100 bluetooth
    Μάλλον ξέχασα να σου πω , ότι θα έχεις καλλίτερη απόδοση στην μουσική όταν επιλέξεις από το κινητό
    μονοφωνικό ήχο , θα έχεις μια σημαντική βελτίωση !  ;)( θα ακούς όλα τα όργανα μουσικής στα ακουστικά )
    Επίσης μου είπες ότι θα την τοποθετήσεις σε shuberth c2 ? γιατί το λέω αυτό , στο c2 είναι κοντή η στανταρ
    μπουμα του μικροφώνου και την αλλάζω …….. σε όσους έχουν c2 ( δίνω μακρύτερη μπουμα μικροφώνου )
    Εκτός αν ήταν σε έλλειψη ……?

Τώρα για αναβάθμιση του BT …  όπως είπε και ο Σωτήρης δεν παίρνει
    Παρόλα αυτά , Εγώ δεν βλέπω σημαντικούς λόγους για να τα αλλάξεις

Αν όμως τρώγεσαι ( αφού είσαι gadgetakiaς  :)) η λύσεις είναι δυο
    Η πρώτη είναι αυτή που είπε και ο Σωτήρης ( μέχρι στιγμής έχει αποδώσει σε άλλους “συναδέλφους” σου )
    Η δεύτερη είναι να περάσεις από το μαγαζί να σου δώσω ένα κεντράκι διαχείρισης συσκευών ΒΤ για test ride

Για την πρώτη που είναι και καλλίτερη προτείνω να μπεις στην λίστα μαζί με τον geoiat για πιθανή ομαδική αγορά
    ( αφού προηγουμένως πουλήσεις τις προηγούμενες < μέχρι στιγμής όσοι την έβαλαν αγγελία έφυγαν σφαίρα > )

Αποσυνδεδεμένος yamdoc

• Μπεμβεδακιας σκατοφλωρος
    • R
    « Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 12:51:17 πμ »
  • Publish
  • Φιλε Γιωργο,
    1)Στο κινητο εχω περασει ενα προγραματακι που παιζει μουσικη και το καλο ειναι πως εχει equalizer οποτε απο την ποιοτητα του ηχου ειμαι αρκετα ικανοποιημενος! (μου το ειπες για να το γυρισω σε μονοφωνικο αλλα δεν εχει αυτο το προγραμμα την επιλογη)
    2)Το κρανος μου καλα θυμασαι ειναι schuberth αλλα ειναι το s1 και ταιριαζει αψογα το μικροφωνο μαμα
    3)Ειμαι φοβερα ικανοποιημενος με την ΒΤ, ο μονος λογος που θα με βαλει στην πριζα ειναι η πιθανως καλυτερη ποιοτητα ηχου
    4) Με την σωστοτατη προταση σου να αλλαξω κινητο, ουσιαστικα εχω και μουσικη και κινητο παραλληλα οποτε δεν νομιζω πως χρειαζομαι την συσκευη διαχειρησης ΒΤ.
    Μια δοκιμη θα με πεισει για την ποιοτητα ηχου
    Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος geoiat

• Μέλος της Λέσχης
    • *
    • Total likes: 12
    • μπουχουχου!!!!!!
    « Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 11:32:47 πμ »
  • Publish
  • Λοιπον μετα απο δοκιμη της συσκευης στο ταξιδι μας στη Ρουμανια προσωπικα εγω αποφασισα να την αγορασω...

Η 8ωρη λειτουργια που αναφερει ο κατασκευαστης ισχυει.
    Η μεγιστη αποσταση μεταξυ δυο μηχανων ειναι 200+ μετρα.
    Στη βροχη δεν καταλαβε τιποτα.
    Επεισης ο Ακης που με πηρε τηλ ενω οδηγουσα με 100+ δεν με πιστευε και νομιζε οτι ημουν σε δωματιο.

Αν το αντεχει η τσεπη σας ΑΞΙΖΕΙ καθε ευρο που θα ξοδεψετε.

Αποσυνδεδεμένος liakos

• Το καπνοπαραγωγικό
    • ...έχω και TDM,πάμε μια βόλτα;
    « Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 04:02:13 μμ »
  • Publish
  • Σωτηρη, ξερουμε αν μπορει να γινει συνδυασμος των ακουστικων-ωτοασπιδων που αγορασαμε απο τον Δημητρη και αυτης της ενδοσυνεννοησης οπως γινεται για παραδειγμα με την autocom  ???αν γινεται κατι τετοιο πιστευω θα ηταν το τελειο..... ;)

...έλα να αδράξουμε τη μέρα σου λέω!

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
    « Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 31, 2008, 08:55:47 μμ »
  • Publish
  • Αυτο πρεπει να το πει ο Δημητρης , αν μπορει να τα προσαρμοσει .. ;)

Αποσυνδεδεμένος Dirty Harry

• Total likes: 1
    « Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 11:24:18 μμ »
  • Publish
  • Ερώτησης.  Η Βτ2.... μιλάει μόνο μα το αδερφάκι της το Bt2? Τι γίνεται με τις άλλες μηχανές, σ ακούνε ή δεν σε ακούνε όταν μιλάς με τον δικό σου ? ? ? ? Ερώτησης, μπορείς να μιλάς με τον συνεπιβάτη σου και να μην σε ακούνε οι άλλοι (αναφέρομαι στο σετάκι που θα πάρουμε ομαδική παραγγελία) και έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά ας απαντηθούν πρώτα αυτές....

Παρεπιπτόντως, ο χειρισμός των κουμπιών με γάντια είναι δύσκολός, χειμερινά, καλοκαιρινά? ? ? ?

Παρεπιπτόντως, ωραίο κράνος Σωτήρη.

Μην αφοπλιστείς... ;D

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
    « Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 11:41:55 μμ »
  • Publish
  • Ερώτησης.  Η Βτ2.... μιλάει μόνο μα το αδερφάκι της το Bt2? Τι γίνεται με τις άλλες μηχανές, σ ακούνε ή δεν σε ακούνε όταν μιλάς με τον δικό σου ? ? ? ? Ερώτησης, μπορείς να μιλάς με τον συνεπιβάτη σου και να μην σε ακούνε οι άλλοι (αναφέρομαι στο σετάκι που θα πάρουμε ομαδική παραγγελία) και έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά ας απαντηθούν πρώτα αυτές....

Παρεπιπτόντως, ο χειρισμός των κουμπιών με γάντια είναι δύσκολός, χειμερινά, καλοκαιρινά? ? ? ?

Λοιπον ..τα BT2 μπορουν να μιλανε ΟΛΑ μεταξυ τους εφοσον το επιθυμεις ..απλα τα συνδεεις μεταξυ τους οπως το τηλεφωνο με το ακουστικο BT . Αν και εφοσον υπαρχουν στο Group αλλοι με BT2 μπορουν να μιλανε μεταξυ τους εφοσον απο πριν γινει η συνδεση ..
    Μπορεις να μιλας με τον συνεπιβατη σου χωρις να σε ακουνε οι αλλοι , στις διπλα μηχανες , αυτο γινεται στην αρχικη τοποθετηση των settings
    Με τα γαντια γινεται ο χειρισμος , αλλα δεν απιτειται ...

ΠΧ .. αν σε μια εκδρομη εχουν 5 μηχανες BT2 και επιθυμουν ολοι να δικτυοθουν για να μιλανε , αυτο ειναι εφικτο , εφοσον ειναι στην αποσταση των 200 μετρων περιπου  ;)
    Αλλο ....σε ακουω  ;)

« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 11:55:16 μμ »
  • Publish
  •  δηλαδή εν κινήσει δεν μπορείς να επιλέξεις αν θα μιλάς με τον συνεπιβάτη ή τα μέλη,  δηλαδή εν κινήση, εν κινήση, με καταλαβαίνεις ? ? ? ? ?
    « Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2008, 01:41:49 μμ από Dirty Harry »

« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 01:42:26 μμ »
  • Publish
  • ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ.

Αποσυνδεδεμένος scotty

• Moderator
    « Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 04:39:43 μμ »
  • Publish
  • δηλαδή εν κινήσει δεν μπορείς να επιλέξεις αν θα μιλάς με τον συνεπιβάτη ή τα μέλη,  δηλαδή εν κινήση, εν κινήση, με καταλαβαίνεις ? ? ? ? ?

Και βεβαια μπορει να μιλας με οποιον θελεις αρκει προηγουμενος να εχουν συντονιστει οι μοναδες , αλλα οταν μιλας με την αλλη μηχανη θα σε ακουνε ολοι οι συντονισμενοι μεσα στην εμβελια , δηλαδη και ο συνοδηγος και οι υπολοιποι , απλα με λιγα λογοα δεν μπορεις να μιλας μονο με τον συνοδηγο η μονο με τις μηχανες ..απλα πραματα ....ενα κουμπι πατας για ενδοσυνενοηση που σημαινει ..οσοι ειναι δικτυωμένοι ακουνε και μιλανε ολοι.

Φιλικοί Ιστιότοποι

Vstrom Hellas Club Varadero Club Hellas Varadero Forum

TDM Λέσχες Εξωτερικού

TDM Italia TDM Romania TDM Bulgaria